Jheronimus Bosch en de Lieve-Vrouwe-broederschapskapel
Titel
Jheronimus Bosch en de Lieve-Vrouwe-broederschapskapel
Subtitel
De schildersfamilie Van Aken in 's-Hertogenbosch
Prijs
€ 34,99
ISBN
9789464564549
Uitvoering
Hardback
Aantal pagina's
276
Publicatiedatum
Afmetingen
22 x 28 x 2.3 cm
Onderwerp
Geschiedenis
Categorieën
Kunst
Middeleeuwen
Ook beschikbaar als
eBook ePub - € 17,99

Recensies

‘Ongelooflijk wat nauwkeurig archiefonderzoek en scherpe analyse opleveren: nieuwe inzichten over Jheronimus Bosch en de inrichting van een rijke laatmiddeleeuwse kapel!’
– Jos Koldeweij, emeritus hoogleraar kunstgeschiedenis van de Middeleeuwen aan de Radboud Universiteit

Vooral kunsthistorici proberen de betekenis van zijn schilderijen te ontrafelen en schrijven daarover. Daar is op zich niets mis mee. Maar het is even goed en zeker even interessant dat ook de context waarin hij leefde en werkte, wordt bestudeerd. Zo’n uiterst nauwkeurig samengesteld boek ligt voor mij. Met veel genoegen hebben we de uitgebreide studie van kunsthistorica Loes Scholten, die sinds mei 2024 verbonden is als conservator aan het Stedelijk Museum Kampen, gelezen. Maar haar naam zal na zo’n monnikenwerk sowieso steeds verbonden blijven met Bosch. Het uitermate wetenschappelijk gedocumenteerde boek bezorgt ons een andere maar zeker even interessante kijk op vooral het leven maar evenzeer op de werkzaamheden van deze grootmeester.
–Jean Luc Meulemeester

Het werk van Loes Scholten is fascinerend te noemen. Het zal zowel door de professional als de geïnteresseerde leek uitermate boeiend gevonden worden. Door het gebruik van materiaal uit te archieven kunnen we ook uitgaan van een grote mate van betrouwbaarheid. Daarnaast heeft ook uitgeverij Walburg Pers een mooi staaltje van boek uitgeven laten zien: een uitvoering om je vingers bij af te likken! – Kees de Kievid, Boekenbijlage

Loes Scholten

Jheronimus Bosch en de Lieve-Vrouwe-broederschapskapel

De schildersfamilie Van Aken in 's-Hertogenbosch

Ontwerpen voor gebrandschilderde glasramen, een lichtkroon, borduurwerk en ander toegepast werk: laatmiddeleeuwse archiefdocumenten laten zien dat er in de werkplaats van Jheronimus Bosch (ca. 1450-1516) veel meer is vervaardigd dan alleen het befaamde oeuvre van tekeningen en schilderijen dat bewaard bleef. En dat is niet het enige dat we te weten komen over de Bossche kunstenaar-ambachtsman wanneer we de geschreven bronnen uit zijn eigen tijd analyseren. Dit boek gaat over de leefsituatie en werkpraktijk van Jheronimus Bosch. Onder andere zijn ouderlijk huis, echtelijke woning, werkplaatsen, buren, familieleden en medewerkers komen aan bod. Er is speciale aandacht voor de opdrachten die Jheronimus, zijn familieleden en andere laatmiddeleeuwse ambachtslieden kregen van de Lieve-Vrouwe-broederschap in ’s-Hertogenbosch. De kunstinventaris van de rijkelijk ingerichte broederschapskapel in de Sint-Janskerk is zo volledig mogelijk beschreven. Dankzij de informatie uit de archieven wordt het beeld dat we hebben van de creatieve, inventieve kunstenaar en vooral ook gedegen vakman steeds completer.
Auteur

Loes Scholten

Loes Scholten deed onderzoek naar het leven en werk van de laatmiddeleeuwse kunstenaar Jheronimus Bosch aan de Radboud Universiteit Nijmegen en in het kader van het Bosch Research and Conservation Project. Ook realiseerde zij de databank BoschDoc.